Nebiwolol to lek stosowany głównie w przypadku nadciśnienia tętniczego i niewydolności serca. Działa na receptory beta-adrenergiczne, blokując ich aktywność, co prowadzi do obniżenia ciśnienia krwi. Czy lek ten jest bezpieczny dla kobiet w ciąży i matek karmiących?
Stosowanie leków podczas ciąży i laktacji – czy jest bezpieczne?
Kierowanie się zasadą ostrożności podczas stosowania leków w ciąży i okresie karmienia piersią jest niezwykle ważne, szczególnie biorąc pod uwagę potencjalne ryzyko dla płodu lub niemowlęcia. Wszystkie leki, w tym nebiwolol, mogą mieć różny stopień przenikania do łożyska lub mleka matki, co oznacza, że mogą potencjalnie dotrzeć do organizmu dziecka.
Dlatego przyjmuje się, że każdy lek powinien być stosowany w ciąży bądź podczas karmienia piersią po konsultacji z lekarzem. W przypadku wielu leków brakuje badań klinicznych na tej grupie pacjentów, dlatego racjonalną decyzję o jego zastosowaniu może podjąć tylko lekarz, bazując na swoim doświadczeniu i specjalistycznej wiedzy.
Czy można stosować nebiwolol będąc w ciąży?
Nebiwolol, jak większość leków beta-adrenolitycznych, ma zdolność do zmniejszania przepływu krwi przez łożysko, co może mieć negatywne konsekwencje dla rozwoju płodu. Może prowadzić to do opóźnienia wzrostu, obumarcia płodu, przedwczesnego porodu czy poronienia. Działania niepożądane mogą wystąpić także u noworodka, takie jak hipoglikemia i bradykardia.
Mimo to, w niektórych przypadkach podanie beta-blokerów, takich jak nebiwolol, może być konieczne. W takim wypadku warto wybrać leki selektywnie blokujące receptory beta1-adrenergiczne, jakim jest nebiwolol. Jego podanie wymaga jednak regularnej kontroli przepływu krwi przez macicę i łożysko, a także monitorowania rozwoju płodu. Jeżeli pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy, należy rozważyć zmianę terapii. Noworodki, których matki stosowały nebiwolol, powinny być pod ścisłym nadzorem lekarza, zwłaszcza przez pierwsze trzy doby po porodzie.
Jednak jeśli tylko jest to możliwe, należy unikać stosowania nebiwololu podczas ciąży.
Nebiwolol a karmienie piersią
Kobiety karmiące piersią powinny unikać nebiwololu. Badania na zwierzętach wykazują, że ten lek przenika do mleka. Nie ma jednak bezpośrednich badań potwierdzających to samo u ludzi. Mimo to, biorąc pod uwagę fakt, że większość leków beta-adrenolitycznych, a zwłaszcza te lipofilne, do których należy nebiwolol, przenika w różnym stopniu do mleka kobiecego, nie można wykluczyć tego ryzyka. W związku z tym, kobiety leczone nebiwololem powinny przerwać karmienie piersią.
Podsumowanie
Stosowanie nebiwololu w okresie ciąży i podczas karmienia piersią jest niezalecane. Jest to lek, który może zarówno przenikać przez łożysko jak również do mleka matki, co może się wiązać z ryzykiem dla dziecka.
Stosowanie leków w okresie ciąży i laktacji powinno być zawsze skonsultowane z lekarzem.
Bibliografia
https//rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/37920/characteristic